ДАНИ ДЕФЕКТОЛОГА СРБИЈЕ 2025. ГОДИНЕ

Друштво дефектолога Србије и Факултет за специјалну едукацију и рехабилитацију Универзитета у Београду традиционално су организовали струковно-научне сусрете дефектолога/ специјалних едукатора и рехабилитатора Србије, под називом „Дани дефектолога 2025.”, у жељи да дефектолошка заједница чује новине у раду са децом са тешкоћама у развоју.

Скуп, чији је централни део међународна стручно-научна конференција, одржан је на Златибору, од 06.2.2025. до 9.2.2025, у Конгресном центру хотела „Мона Плаза”. Централна тема Конференције носи назив: „Теорија и пракса специјалне едукације и рехабилитације – данас“. Стручњаци ШОСО „Мара Мандић“ и Ресурсног центра су представили два рада у виду презентације, видео приказа, постера и изложбе асистивне технологије, пред широким аудиторијумом стручњака из наше земље, али и из иностранства. Поносно смо изложили радове:

1. „Презентација Ресурсног центра „Мара Мандић“ и имплементација асистивне технологије” Приказан је рад Ресурсног центра, чији је циљ да унапреди квалитет инклузивног образовања и васпитања и повећа доступност додатне подршке деци/ ученицима, одраслима, породици, као и запосленима у другим установама образовања и васпитања. Уз прилагођене софтвере и апликације аутори рада, Марија Михајловић, Невена Илић и Горан Владић, су израдили персонализоване комуникационе књиге, комуникационе пасоше, симболе за наставнике, симболе за комуникаторе, визуелне распореде, стрип-приче и песме. Кроз искуства из праксе се показало да пажљиво одабрана и добро интегрисана асистивно-технолошка средства могу снажно да утичу на децу/ ученике са сметњама у развоју, доприносећи њиховој самосталности у различитим активностима, подижући ниво самопоуздања, унапређујући квалитет живота, омогућујући социјално укључивање и равноправно учествовање.

2. „Унапређење извођења радних операција садње кроз интеграцију практичне наставе и знања из математике у оквиру цвећарског смера ученика са интелектуалном ометеношћу“ Рад је представљен видео презентацијом и имао је за циљ унапређење моторичких способности ученика прве године средње школе, цвећарског смера. Реализатори рада су: Тамара Ивчић, Алиса Васић, Александра Јовичић Кресовић и Јасна Шкаљак. Приказана је воља и мотивација ученика за практичним радом кроз који, заједно са својим вршњацима и наставницама усвајају знања и оспособљавају се, у складу са својим могућностима за активно и равноправно учествовање у свакодневном животу. Стичу радне навике, бораве у природи на свежем ваздуху. Раде са земљом и биљкама што позитивно утиче на њих и на њихов даљи развој. Током активности које смо спровели приметили смо радосно расположење ученика током извођења радних операција. Након завршетка истраживања и уоченог напретка наставићемо са даљом применом активости како би се развој њихових способности унапредио.